Významní rodáci z Dlhej Lúky
V 20. storočí sa obec Dlhá Lúka stala rodiskom viacerých osobností, ktoré dokázali obstáť v oblasti spoločenského, cirkevného a športového života, a zviditeľniť tak svoje rodisko na úrovni Slovenska, ba aj vo svete.
Martin Rubický, vyštudoval za kňaza v USA. Bol farárom v Pittstone v Pensylvánii. V roku 1925 sa zúčastnil osláv storočnice kostola sv. Anny v Dlhej Lúke.
Adolf Kotuliak (1909 – 1998), profesor Technickej univerzity v Košiciach. Pracoval na Katedre Náuky o kovoch v odbore Fyzika kovov.
Jozef Šimkanin (1915 – 2003), vyštudoval technické inžinierstvo v Košiciach, neskôr právo v Bratislave. Pôsobil v diplomatických službách Slovenskej republiky počas 2. svetovej vojny v Rusku a neskôr na Blízkom Východe v Libanone.
Karol Jančošek (1934 – 1989), novinár, prekladateľ a dramaturg Československého rozhlasu v Košiciach. Spracoval mnoho divadelných hier pre rozhlas a známy je aj svojou básnickou činnosťou.
Ján Mulík (1919 – 1995) Študoval históriu a pedagogiku na seminári v Nitre. V roku 1981 vo vydavateľstve Osveta vyšla jeho známa publikácia Dejiny kúpeľov a kúpeľníctva na Slovensku. Bol riaditeľom gymnázia a neskôr aj múzea v Piešťanoch, kde aj zomrel.
Marián Jurčišin, (1949 – 2003) inžinier, teológ, fokolarín. Vyštudoval elektrotechnické inžinierstvo na Technickej univerzite v Bratislave. Od roku 1979 sa stal členom Hnutia fokoláre (zal. Chiara Lubich, Taliansko). Ako fokolarín pôsobil v Košiciach, Bratislave, Ríme a na misii v Moskve. Náhle zomrel v rýchliku cestou zo sibírskeho Krasnojarska. Svoj život a prácu zasvätil ideám laickej komunity Fokolarínov.
Terézia Kozlovská, (1919 – 2008) sestra Damiána. Do Kongregácie sestier Božského Vykupiteľa vstúpila v roku 1943. Doživotné sľuby zložila v roku 1952. Pracovala v cirkevnej charite v Bratislave, v nemocnici v Prešove a v Košiciach. Po vynútenom odchode z Košíc bola v roku 1958 internovaná v Podolínci. Neskôr pôsobila na Morave v Tovačove, vo Vrícku a v Snine. Zomrela 89 ročná v komunite sestier vo Vrícku, kde je aj pochovaná.
Terézia Šimcová, sestra Dositea. Do rehole Rádu sv. Františka z Assisi, vstúpila v roku 1946 v Parchovanoch. Potom pôsobila ako zdravotná sestra v Bratislave – Prievoze. Večné sľuby zložila v decembri 1954. Po internovaní v Podolínci pracovala od roku 1961 v ÚSP Rokytnice u Přerova, neskôr v Radkovej Lhote a v charitnom domove Bíla Voda u Javorníku. V roku 1993 sa vrátila na Slovensko do Zvolena a do Svidníka.
Ferdinand Buffa, významnýjazykovedec. Celý život pracoval v Slovenskej akadémii vied v Bratislave. V čase dôchodku sa vrátil na východ republiky do Prešova, kde externe prednášal na Prešovskej univerzite. Za svoju prácu získal rôzne uznania, okrem iného, v roku 1998 aj vysoké štátne vyznamenanie od poľského prezidenta A. Kwasnievskeho, a to dôstojnícky kríž Rádu zásluhy Poľskej republiky za rozvoj Poľsko – Slovenských vzťahov.
Vojtech Bosák, ekonóm a finančník. Pracoval na Ministerstve financií v Bratislave a v Prahe. Bol členom finančnej komisie, pri delení Československej federatívnej republiky v roku 1992 na dva samostatné štáty.
Ferdinand Jurčišin, kňaz, teológ, vyštudoval na Bratislavskom teologickom seminári v roku 1989. Pôsobí na fare v Seni pri Košiciach.
Ľudmila Buffová, rehoľníčka z Rádu sv. Dominika od roku 1990.
Adriána Jurčišinová, rehoľníčka z Rádu proroka sv. Eliáša, od roku 1998 pôsobí v Ľvove na Ukrajine.
Mikuláš Komanický, sa preslávil ako športovec futbalista. Hrával druhú celoštátnu československú ligu v Bardejove a prvú ligu za Tatran Prešov, odkiaľ sa dostal aj do reprezentácie Česko – Slovenska. Po skončení aktívnej činnosti pôsobil ako futbalový tréner na Slovensku aj v zahraničí.
Marián Vavrek, je šesťnásobným majstrom Slovenska vo volejbale. V rokoch 1989 – 1992 hrával tiež za reprezentáciu ČSFR juniorov. Od roku 1993 bol takmer desať rokov stálym členom reprezentačného výberu Slovenskej republiky.
Daniel Kukľa, paraplegik a člen reprezentácie Slovenska na paralympiáde v Sydney v roku 2000 ako aj na iných rôznych medzinárodných súťažiach, napr. Louny a Pardubice v Čechách, MMM Košice, Arabské Emiráty ap. viac o Daniel Kukľa
0 komentárov